Včera jsem navštívila Schlattauerovu kavárnu ve Valašském Meziříčí. Interiér nemá konkurenci. Stěny jsou pokryty gobelíny od známých výtvarníků, především od akademického malíře Jana T. Strýčka, ale najdete zde i další slavná jména: Vladimír Kokolia, J.Načeradský, Z. Ságlová, P. Nikl. Kavárna je v areálu Moravské gobelínové manufaktury, kde na požádání můžete nahlédnout do procesu tkaní a restaurování gobelínů. Při cestě na Valašsko doporučuji navštívit, je to zážitek.
Navštívili jste někdy podobné dílny? Máte zkušenosti s tkaním gobelínů? Napište mi 🙂 Těším se 🙂
foto: Vintagelover
Nádhera. S ničím takovým jsem se ještě nesetkala. Ale na chalupě jsme zdědili po původních majitelích obrovský gobelín od jednoho výtvarníka a nemůžu se na něj vynadívat!
Gobelíny v interiéru působí velice pěkně, pár bych si jich v té kavárně vybrala… a ještě k tomu je to ruční práce. Lucie, děkuji za komentář a hezký den! Monika
Úžasné!!! Gobelín od Načeradského? To si nedovedu představit nebo spíš jako hodně velkou legrandu. Díky za báječný tip, nemám to sice za rohem, ale co – pojedu! (Dřív nebo později … :o)). Koukám znova a znova na ty vaše fotky a dostávám chuť na červené víno … Je to krása.
Moc děkuji 🙂
Dobrý večer Moniko, kavárnu i gobelínku znám a vřele doporučuji k návštěvě. Mám na toto téma zajímavou vzpomínku a námět zde do diskuse. Kdysi dávno jsme vedli v rámci uměnovědného semináře vcelku rušnou polemiku o tom, jestli jsou tyhle tepichy (míněny právě ty, o nichž píšete) vlasně umění nebo kýč.
Kýč proto, že berete umělecké dílo (třeba obraz Vladimíra Kokolii) a převádíte ho do jiného díla (a média). Jestli je výroba gobelínů „jen“ dobré, tradiční a jistě hodnotné řemeslo, nebo má mít i status uměleckého díla… Jaký na to máte názor?
Ing. Jiljí Tepich
Tkané gobelíny už nějakou dobu nemusím, ale právě jmenované od Kokolii nebo od Strýčka můžu. Považuji je za umělecká díla a líbí se mi. A co Vy a gobelíny?