Kavárna v gobelínce

Včera jsem navštívila Schlattauerovu kavárnu ve Valašském Meziříčí. Interiér nemá konkurenci. Stěny jsou pokryty gobelíny od známých výtvarníků, především od akademického malíře Jana T. Strýčka, ale najdete zde i další slavná jména: Vladimír Kokolia, J.Načeradský, Z. Ságlová, P. Nikl. Kavárna je v areálu Moravské gobelínové manufaktury, kde na požádání můžete nahlédnout do procesu tkaní a restaurování gobelínů. Při cestě na Valašsko doporučuji navštívit,  je to zážitek.

Navštívili jste někdy podobné dílny? Máte zkušenosti s tkaním gobelínů? Napište mi 🙂 Těším se 🙂

foto: Vintagelover

Příspěvek byl publikován v rubrice Tip na výlet a jeho autorem je Vintagelover. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

6 komentářů u „Kavárna v gobelínce

 1. Nádhera. S ničím takovým jsem se ještě nesetkala. Ale na chalupě jsme zdědili po původních majitelích obrovský gobelín od jednoho výtvarníka a nemůžu se na něj vynadívat!

  • Gobelíny v interiéru působí velice pěkně, pár bych si jich v té kavárně vybrala… a ještě k tomu je to ruční práce. Lucie, děkuji za komentář a hezký den! Monika

 2. Úžasné!!! Gobelín od Načeradského? To si nedovedu představit nebo spíš jako hodně velkou legrandu. Díky za báječný tip, nemám to sice za rohem, ale co – pojedu! (Dřív nebo později … :o)). Koukám znova a znova na ty vaše fotky a dostávám chuť na červené víno … Je to krása.

 3. Dobrý večer Moniko, kavárnu i gobelínku znám a vřele doporučuji k návštěvě. Mám na toto téma zajímavou vzpomínku a námět zde do diskuse. Kdysi dávno jsme vedli v rámci uměnovědného semináře vcelku rušnou polemiku o tom, jestli jsou tyhle tepichy (míněny právě ty, o nichž píšete) vlasně umění nebo kýč.
  Kýč proto, že berete umělecké dílo (třeba obraz Vladimíra Kokolii) a převádíte ho do jiného díla (a média). Jestli je výroba gobelínů „jen“ dobré, tradiční a jistě hodnotné řemeslo, nebo má mít i status uměleckého díla… Jaký na to máte názor?
  Ing. Jiljí Tepich

  • Tkané gobelíny už nějakou dobu nemusím, ale právě jmenované od Kokolii nebo od Strýčka můžu. Považuji je za umělecká díla a líbí se mi. A co Vy a gobelíny?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *