Designpilot III: Pilotovy pravdy o designu

Tak jsem se tady minule rozjel na thema, co mám rád (a říkal jsem, že toho Tomíka Dixonů z Británie), ale vlastně jsem se nepodělil o jednu věc, která mne trápí. Teda ne zas tak moc, že bych kvůli tomu nešel na záchod, ale občas toho mám plný (pilotní) brejle. O co mi jde? O design. Dneska je a musí být design všude, protože by to snad ani jinak nešlo. Takže i v takovém Rudém právu (jako ostatně ve všech plátcích) dnes maj´ pravidelnou rubriku o designu. Jako kdyby to bylo něco, o čem je třeba podrobně referovat. Tedy konkrétně o tom, že někdo něco – obvykle dost příšerného – navrhl, vyrobil, někam dovezl, blbě vyfotil a v novinách nám to pak doporučí jako „design“. Díky neutuchající péči redaktorek a televizních hereček pak touhle ponorkou pravidelně jezdíme na dno Mariánského příkopu (schválně kolik je to metrů mínus? Kuk na Wiki). A v již zmíněném Rudém právu se pak třeba dozvíme, že hodiny můžou mít „polomoderní design“. Tak z toho mám na rtech takový „čtvrtblinkání“, abych se s vámi upřímně podělil o můj pocit.

Pozor: Nestěžuju si. Konstatuju a říkám NE designu v médiích. Blbostem, které nás zaplavují, a se skutečnou kvalitou, nebo snad dokonce designem nemají obvykle nic společného. Protože mne tohle téma hodně trápí, budu se k němu průběžně vracet (ufff… těšte se na seriálek). Jako první výstřel jsou tady tři Pilotovy pravdy o designu:

* Označit něco za design neznamená automaticky plus. Často naopak.

* „Mám rád design“ má stejnou vypovídací hodnotu jako „Dnes je den“.

* Udělejte jednoduchou výměnu: design = řemeslo. Jak to vypadá, nebo zní teď?

Howgh.

Příspěvek byl publikován v rubrice Designpilot a jeho autorem je Vintagelover. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

4 komentáře u „Designpilot III: Pilotovy pravdy o designu

  1. Jo jo, taky mi připadá, že na design jsou dnes všichni odborníci. Já zase vyšiluju, co všechno se vejde do pojmu „severský(skandinávský) design.

  2. … souhlasím zcela. Podle toho, co člověk najde na českém internetu, to vypadá, jako bychom byli země jen skandinávského designu 🙂 Ale podobný názor musejí mít i knihkupci, kteří mají aktuálně plné police severských románů… Podle mne to je móda, která časem přejde. Kromě slovíčkaření o tom, jaký design a co je design jde podle mne ale o mnohem důležitější věci. Tak já o tom zase někdy – v pondělí – napíšu. Díky Monice za prostor na Vintagelover.cz!

  3. Tak si příště zaletíme do toho Skandinávska, co? Ať je to tady aktuální, navrhuju mrknout na „čistý severský design“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *