Designpilot III: Pilotovy pravdy o designu

Tak jsem se tady minule rozjel na thema, co mám rád (a říkal jsem, že toho Tomíka Dixonů z Británie), ale vlastně jsem se nepodělil o jednu věc, která mne trápí. Teda ne zas tak moc, že bych kvůli tomu nešel na záchod, ale občas toho mám plný (pilotní) brejle. O co mi jde? O design. Dneska je a musí být design všude, protože by to snad ani jinak nešlo. Takže i v takovém Rudém právu (jako ostatně ve všech plátcích) dnes maj´ pravidelnou rubriku o designu. Jako kdyby to bylo něco, o čem je třeba podrobně referovat. Tedy konkrétně o tom, že někdo něco – obvykle dost příšerného – navrhl, vyrobil, někam dovezl, blbě vyfotil a v novinách nám to pak doporučí jako „design“. Díky neutuchající péči redaktorek a televizních hereček pak touhle ponorkou pravidelně jezdíme na dno Mariánského příkopu (schválně kolik je to metrů mínus? Kuk na Wiki). A v již zmíněném Rudém právu se pak třeba dozvíme, že hodiny můžou mít „polomoderní design“. Tak z toho mám na rtech takový „čtvrtblinkání“, abych se s vámi upřímně podělil o můj pocit.

Pozor: Nestěžuju si. Konstatuju a říkám NE designu v médiích. Blbostem, které nás zaplavují, a se skutečnou kvalitou, nebo snad dokonce designem nemají obvykle nic společného. Protože mne tohle téma hodně trápí, budu se k němu průběžně vracet (ufff… těšte se na seriálek). Jako první výstřel jsou tady tři Pilotovy pravdy o designu:

* Označit něco za design neznamená automaticky plus. Často naopak.

* „Mám rád design“ má stejnou vypovídací hodnotu jako „Dnes je den“.

* Udělejte jednoduchou výměnu: design = řemeslo. Jak to vypadá, nebo zní teď?

Howgh.

Příspěvek byl publikován v rubrice Designpilot a jeho autorem je Vintagelover. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

4 komentáře u „Designpilot III: Pilotovy pravdy o designu

  1. Jo jo, taky mi připadá, že na design jsou dnes všichni odborníci. Já zase vyšiluju, co všechno se vejde do pojmu „severský(skandinávský) design.

  2. … souhlasím zcela. Podle toho, co člověk najde na českém internetu, to vypadá, jako bychom byli země jen skandinávského designu 🙂 Ale podobný názor musejí mít i knihkupci, kteří mají aktuálně plné police severských románů… Podle mne to je móda, která časem přejde. Kromě slovíčkaření o tom, jaký design a co je design jde podle mne ale o mnohem důležitější věci. Tak já o tom zase někdy – v pondělí – napíšu. Díky Monice za prostor na Vintagelover.cz!

  3. Tak si příště zaletíme do toho Skandinávska, co? Ať je to tady aktuální, navrhuju mrknout na „čistý severský design“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *