Designpilot II: Staré nebo nové řemeslo?

Bratři a sestry, minule jsme se seznámili, takže dneska už jsem takový, no… familiérní. Jako jedna velká rodina milující design si dneska nejdřív zapálíme krb (jeden takovej americky vzornej postup najdete tady a příště vám natočím, jak ho zapaluje můj pilot-junior), sedneme si hezky na vydělané kožky z králíka nebo kravičky… A já vám teď řeknu jeden zajímavý příběh. Na Vintagelover.cz se často objevují staré interiéry, oprýskaná prkénka a působením času omšelé nábytky a vybavení interiérů. Ach ano, Monika to má ráda… já teda taky. Všechny tyhle věci spojuje jedna věc: vznikly díky tradičním řemeslům: truhlařině, zpracování kovu, nátěry štětcem (protože stříkací pistole a linky jsou až z dob po druhé světové válce), mají krásná kování… A baví nás právě proto, že jsou dobře udělané. Mají patinu a šarm… I dneska se v záplavě plastů, MDF, lamina a dřevotřískových náhražek dají najít kvalitně provedené a hlavně špičkově navržené věci. Já mám hodně rád britského designéra Toma Dixona, původem z Tunisu. Ten se na evropské scéně objevil v polovině osmdesátých let, na konci dekády pak pro slavnou italskou značku Cappellini navrhl židli S (kuk na ní sem) a dneska patří k těm nejlepším. Nebudu vás unavovat životopisem nebo podrobnostma, kde a jak a pro koho. Koho to zajímá, na stránkách londýnského Design muzea je s ním rozhovor a „The best of Dixon“ (tady). Ale zpět k našemu plápolajícímu krbu: já mám rád jeho „Eklektickou kolekci“, protože na jednu stranu mixuje dohromady všemožný věci a materiály, na stranu druhou tomu nechybí skvělé řemeslo a zpracování. Jinak na pár místech v Praze najdete použité i jeho lustry… A když budete chtít, taky jeho věci v Praze nebo na internetu koupíte. Po tomhle sympatickém chlapíkovi vám někdy příště představím moje další oblíbence, které tak letem světem vídávám z kokpitu mého design-letadélka. Teď odlétám, kocourkové…

Příspěvek byl publikován v rubrice Designpilot a jeho autorem je Vintagelover. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

6 komentářů u „Designpilot II: Staré nebo nové řemeslo?

 1. Jé, moc se mi líbí! Taky mám radši ruční práci. Stylový nábytek, co vyrábí v truhlárně můj drahý natíráme štětkou a stalo se mi, že byl tohle důvod nespokojenosti zákaznice. Přitom pro nás je to důkaz ruční práce! Moc se mi líbí ta stolička. Nejvtipnější je, že přesně stejný ten „spoj“ uprostřed a vlastně i design má teď Broste u stoliček z nové kolekce:-)!
  Těším se na další, letu zdar a Monice pusu

  • Šárko, taky dávám přednost nábytkům, které mají určitou patinu. Nábytek takto natřený, zapadne do interiéru daleko líp a vytvoří určitou atmosféru… Děkuji za komentář a na ty stoličky Broste se musím jít podívat. Měj se krásně a děkuji za pusu a posílám také 🙂

   • Ty jo, tady lítaj´ pusy a já jako nic??? Vy se tady pusinkujete a já abych jenom psal články 🙂 Ach jo.
    Navíc mi moje choť říkala, že jsem žoviální, když vám říkám bratři a sestry… Takže příště to bude zase holky a kluci, připravit raz-dva… A pěkně cvičit v rytmu moderního designu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *