Designpilot IV. Pilot pracuje pro IKEA

Ahoj holky a ahoj kluci. Vynecháme bratry a sestry a hurá na to. IKEA miluju. Jo vážně, opravdu. Víte, proč mne jejich koncept mimo jiné baví? Cestou z pražského Zličína (v žaludku mám deset kusů masových kuliček a k tomu něco, čemu dost nadneseně říkají brusinková marmeládička) uvažuju o tom, kolik hodin jsem za svůj život už pracoval pro značku IKEA… Jo, mimochodem kolik času jste jim věnovali vy?

Když si to hezky shrneme na (skandinávský) talíř, vypadá to takto:

Zaprvé: Udělej to sám: „Montáž nábytku IKEA je jednoduchá. Vše, co potřebujete, najdete v balení. Pokud se vám však do montáže nechce, obraťte se na nás. Naše partnerská firma vám za dobrou cenu s montáží nového nábytku pomůže.“

Zadruhé: „Vyzvedneme vám nábytek podle vašeho nákupního seznamu a všechno vám doručíme domů nebo do firmy za nízký poplatek.“

Zatřetí: Pokud zrovna nejste v osmém měsíci, bod jedna i dvě se pravděpodobně snažíte nevyužít. Buď chcete ušetřit, nebo si myslíte, že to prostě dáte… Jako já. U nás doma na to máme pořekadlo: „… to je tak na dvacet minut.“ Upozorňuji, že to platí pro většinu domácích prací, nejen IKEA montáže. Tolik nápověda k úvodní otázce, kolik hodin své práce jste za život věnovali švédskému řetězci. Za sebe hlásím: desítky, možná se překulíme přes stovku.

Ale pozor: Pohled z druhé strany. Koupil jsem si velmi odolný zámek na kolo a rozhodl se svým synům demonstrovat, jaký kvalitní přírůstek máme v naší domácnosti. Jsem zbrklý, takže jsem do zámku namísto origoš klíčku narval IKEA klíček od skříňky ze série PS (je to tahle, kuk sem na www.ikea.cz). Klíček od zámku IKEA zlomen, zámek na kolo nefunguje. Do IKEA skříňky se nemůžu dostat, zámek na kolo jsem zničil. Jsem velmi zklamán. Ze své blbosti a měkkých klíčků IKEA skříněk.

Píšu tedy Anně (to je ta virtuální holka na jejich webu, co mi má poradit), protože ta říká: „Dobrý den, jmenuji se Anna, jsem automatická interaktivní asistentka a moje databáze obsahuje mnoho informací o IKEA. Položte mi otázku, nebo si vyberte z následujících možností…“. Anna obratem odpověděla, pak jsme si spolu vyměnili pár mailů a po deseti dnech mám doma čtyři (!) fungl nové zámky i s klíči do skříňky, kterou jsem si bloknul jen a jen díky své blbosti… Odpouštím nábytkovému řetězci hodiny a hodiny mé dřiny a říkám si: sakra, ten jejich servis je hodně dobrej. Místním firmám – teď mám na mysli hlavně české – tohle prostě ani v roce 2013 nejde. Takže vám příště poreferuju, jak jsme loni stavěli dům a kdo všechno nám tam jezdil říkat, proč něco nejde. Co vy: taky máte doma 34 imbusových klíčů IKEA? Vyměníte osmičku za dvanáctku?

Příspěvek byl publikován v rubrice Designpilot a jeho autorem je Vintagelover. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

10 komentářů u „Designpilot IV. Pilot pracuje pro IKEA

 1. S Annou jsem si užila své, dost dlouho jsme si dopisovaly. To je na dlouhé vyprávění, ale kdykoliv jsem něco v Ikea reklamovala, nebyl to problém. Zuzka

  • Zuzko, s Annou zkušenosti nemám jako Designpilot, ale asi dvakrát jsem chtěla vrátit zboží, protože se mi nehodilo a bez problémů mi vrátili peníze. Z IKEA mám dva měsíce šedou sedačku EKTORP a jsem s ní náramně spokojená. Už dlouho jsem si tak neposeděla 🙂

 2. Tak to mě pobavilo…myslím, že hodiny mé spolupráce s IKEA jsou na našem domě více než vidět …tedy interieru:-)…na exterieru, doufám nejsou vidět ty roky spolupráce s těmi co nám říkali to a tamto nejde :-)))…a navrch dodali…“kdo vám takhle zkur…il tu dlažbu? „…a na tu si nedám šáhnout, pokládala jsem ji sama a chvíli přemýšlela, jestli si nezaložím firmu na obklady a pokládku dlažby :-))).
  Ale s IKEA mám jen dobré zkušenosti, naštěstí jsme všechno vždy zmákli sami a tím pádem jsme Annu ještě nepotřebovali…a jediné s čím mám občas problém, je nosnost šuplíků…tam mám často problém a to i u různých druhů komod. Krásné dny!

  • Lucie, tak takové zkušenosti ještě nemám. I když několikrát jsem se chystala vykachlíkovat naší malou toaletu, ale nemám na to odvahu. Jsi dobrá, velký obdiv 🙂 a děkuji za komentář. Monika

 3. Vážený pilote, mám pocit, že Vám v životě něco chybí (kvalita v kulturních rubrikách bulvárních časopisů…), nebo spíš přebývá (bulvární časopisy:-)). Z Vašich příspěvků mám pocit, že se plíživou formou budete snažit o podprahovou školu designu a dobrého vkusu. Jestli se pletu, tak mě opravte, ale zatím je potěšení z Vašich článků na mé straně. Laická veřejnost nemá tušení o výtvarných souvislostech (nenadřazuji se, jsem právoplatnou součástí laické veřejnosti) a takovouto osvětu považuji za velmi potřebnou. Jen tak dál, jen do nás přístupnou a velmi vtipnou formou dál perte vědomosti, které nám usnadní pochopit překližkového Rumcajse, funkcionalismus vedle baroka, tančící dům uprostřed klasicismu nebo nevidět eifelovku jako vřed Paříže. Díky.
  R.

  • Milá Rolbo, díky za komentář… Jsem rád, že jste mne pochopila. Nestává se mi to často, o to více pak potěší, když člověk ve virtuálním prostoru najde spřízněnou duši. Opravdu je mým cílem poučovat a udílet vtipné rady… Proto jsem využil Moničina blogu a hodlám se zde pravidelně takto realizovat. Kašlu na překližkového Rumcajse, protože lepší je vypálený pájkou do umakartu (mimochodem, umíte to?). A protože věcí okolo nás je strašně moc, designu víc než příliš, pořád bude o čem psát… A když to občas někoho potěší, budu rád. To mi připomíná, že pondělí, to krvavé pondělí se zase blíží 🙂 Hezký večer, Pilot.

 4. Dobrý večer, úplně náhodou jsem narazila na váš blog a musím říct, že jsem nadšená! Hledala jsem staré hrnky k nám na chalupu a přes „vintage“ jsem došla až k Vám. Škoda, že v rubrice Designpilot jsou jen 4 články: přečetla jsem je jedním dechem a pořád se musím smát. Pak jsem si prošla komentáře pod články a směju se dál… Paní Moniko, to je bezvadný, že píšete o ikea úplně jinak… budete v tom pokračovat? Děkuji vám za hezké články a těším se nashledanou – dávám si vintagelover blog do oblíbených položek – máte nového čtenáře. Jana K.

  • Milá Janko, velké dík za pochvalu mého blogu, udělala jste mi velkou radost. Designpilot píše zábavnou formou o designu a to je to, co jsem na mém blog postrádala… jsem za to ráda (díky pilote) Zítra se můžete těšit na další příspěvek. Hezkou neděli.

 5. Dobrý večer, díky za pochvalu. Budu pokračovat a uvidíme, co se urodí na zahrádce 🙂 IKEA je samozřejmě díky své velikosti a globálnímu zásahu nevyčerpatelná studnice pro články o součsaném designu, ale slibuju, že se zaměřím i na jiné značky. V Čechách mám taky pro vás několik tipů – a nebojte Kika to nebude 🙂 Letu zdar! Pilot

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *