KAREL ČAPEK O CHŘIPCE…


.
1. Jakmile poznáte, že vám je tak nějak divně, a jakmile na sobě zjistíte horečku, zůstaňte doma a vlezte do postele, ale hlavně nechoďte mezi lidi a nedýchejte jim pod nos, hekajíce a bědujíce, že máte chřipku. Každý, kdo si svým bližním naříká, že má chřipku, zaslouží jednu do zad, ne proto, že je vůbec protiva, ale proto, že chřipku nebo rýmu roznáší.
.
2. Když už marodíte, vemte si dobrou knížku a čtěte, abyste aspoň nestonali nadarmo.
.
3. Posléze neříkejte každé rýmě, kašli, angíně, katarům, bolení hlavy a jiným svízelům, že je to chřipka. Zbytečně jí tím děláte reklamu a ztěžujete život všem hypochondrům, kteří náhodou ještě kašel nebo rýmu nemají a bojí se skoro dýchat, aby nevdechli nějakého toho Pfeifferova bacila nebo jaký neřád. Čím míň se bude o chřipce povídat, tím dřív přejde – už z nedostatku veřejného zájmu.

Lidové noviny 29. 1. 1931

Příspěvek byl publikován v rubrice Inspiruje mne a jeho autorem je Vintagelover. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

6 komentářů u „KAREL ČAPEK O CHŘIPCE…

  1. Krása, taky bych to tak viděla. Chřipku každý roznáší a nikomu to nevadí. Ale když se viróza správně nazve a má správné PR, tak pak panečku, zkuste jít do lesa bez roušky!

  2. Ale to je dokonalé! Díky! Můj odjakživa milovaný Karel Čapek – a tohle jsem ještě nečetla. Byl trvale nemocný a přesto tak optimistický. Tak stálé zdraví přeju.

  3. Díky za připomenutí. Karla Čapka miluji a tohle povídání je do dnešní doby jak stvořené. Mějte se hezky, Marie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *