Designpilot V. Vezmi pilku, piluj chvilku

Aktivistickou výzvou volně pokračuji v článku z předchozího týdne. Protože holky a kluci, řeknu vám: jestli je něco mazec, pak je IKEAHACKERS.NET. To je takovej hodně DIY web, kde se potkáváme my šikulové s kladívky, imbusovými klíči a akušroubováky. Najdete tady stovky, možná až několik tisíc příspěvků, které opravdu stojí za to.

Pohled první: je fantastické, jakou odezvu švédská značka IKEA po celém světě vyvolává. Jak inspiruje tisíce lidí, kteří nelení a berou už hotový prefab-design do svých rukou. A dál ho vylepšují, kombinují… a tak nějak si dělají svět hezčím. To obdivuju, mimo jiné proto, že to neumím.

Pohled druhý: Každá taková aktivita velmi snadno sklouzne do parodie nebo podivného kutilství, na které mne v jednom z komentářů upozornila (asi paní) Rolba – najděte si to v komentářích pod článkem. Píše, že se mám snažit prát do vás vědomosti, které „nám usnadní pochopit překližkového Rumcajse“. No to ale nejde, protože origoš Rumcajs od Radka Pilaře (kdo chce o autorovi vědět víc, kuk na wiki) je skvělá pohádková postavička, má svou estetiku a podle mne funguje. No a pak přijde strejda s pilkou a fikne Rumcajse z překližky, nabarví anilínovýma barvama a šup s ním na zeď. A to už prostě nefunguje.

Zpět k mému dnešnímu pozvání na IKEAHACKERS. Pokud jste masochisté jako já, prosurfujte si tenhle web a najdete tu občas příklady tvořivosti, které se dají (s láhví vína po boku) přežít. A pak DIY peklo. Protože je pondělí, zvu vás na malý výlet do IKEAPEKLA. To není název švédského perníčku, ale zcela jednoduše čtěte: PEKLO Z VÝROBKŮ IKEA. Vybral jsem dva opravdu zaznamenáníhodné výkony. V prvním si Cotton Spangler ze Studio City osladil kávu o trochu víc (řečeno s božským Karlem) a vykonzoloval svou postýlku o trochu víc. Bejt jeho labradorem, dost bych se bál spát pod postelí pána.

Druhý mne irituje ještě o něco víc. Proto, že nepřiznává plagiát lustru od Rona Gilada. Ten pro značku moooi navrhl lustr – hříčku nazvanou Dear Ingo (najdete ji zde). No a když takovou věc začnete matlat z lampiček Tertial od IKEA a dopadne to takto, je to opravdu na pováženou. Dva příklady toho, kam se podle mne DIY aktivita nemá ubírat. A abych nebyl jen negativní a neposmíval se těm DIY nešťastníkům, uvedu jeden vcelku vtipnej příklad. V tureckém městečku Bozcaada žije chlápek jménem Antoine Le Villain. Má čtyřletou dcerku a každé ráno jezdí na kole pro mléko a čerstvý chléb do vedlejší vesnice. „Tati, vezmi mne s sebou,“ prosila ho často malá Antoine. „Vzal bych, ale jsi taková neposeda,“ obával se Antoine… Pak se zamyslel, bafnul oblíbenou sedačku Antilop a bylo hotovo. Mrkněte na jeho příspěvek a tenhle DIY příběh nekončí zas tak pekelně. Antoine Le Villain a jeho čtyřletá dcerka jezdí pro mléko a pečivo, plastový výlisek IKEA s řemínkem funguje a my máme hezkou ukázku z IKEAHACKERS, která mne nepohoršuje. Ptáte se, kde jsem tenhle příběh vzal? Vymyslel jsem si ho. Udělej to sám (DIY) je přece o tom, že něco sami vymyslíte! A pak taky to uděláte. Bohužel, platí často.

Vylepšili jste někdy IKEA produkty a máte doma výtvor hodný publikace na IKEAHACKERS? Pošlete mi fotku a já vyberu největšího borce, který ode mne dostane poličku LACK s originálním nápisem DesignPilot loves you.

Příspěvek byl publikován v rubrice Designpilot a jeho autorem je Vintagelover. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 komentáře u „Designpilot V. Vezmi pilku, piluj chvilku

  1. Web Ikeahackers sleduji a někdy se tam dají najít i kousky, které stojí za povšimnutí. Tímto se připojuji do soutěže o poličku Lack. Jednou jsem si v Ikea zlevněném koutku zakoupila dveře od šatní skříně. Využila jsem je jako pracovní desku na starý stůl, který jsem předem natřela bílou barvou. Dveře od šatní skříně byly z černého skla a z původního psacího stolu vytvořily nevšední kousek, který byl zajímavý napohled a díky svým rozměrům i velmi praktický. Bohužel, dobré netrvá věčně a sklo na „pracovní desce“ mi nedávno prasklo. Díky tomu vám stůl nemohu ukázat…

  2. Moniko, to přece nejde, abys vyhrála poličku Lack s věnováním! Soutěž je pro Tvoje čtenáře a kutily all around the world… Navíc nám stůl stejně nemůžeš ukázat, protože sklo prasklo. Takže děkuji za tip, ale nepostupuje do druhého kola :). Pilot.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *